Forskjell mellom versjoner av «Berntsholtkoia»

Fra Trysilnavn
Hopp til navigering Hopp til søk
Linje 12: Linje 12:
  
 
==Beskrivelse==
 
==Beskrivelse==
Koia ligger ca. 50 meter nedenfor Rundsjøvegen i Berntsholtet. Koia står den dag i dag, men er i dårlig forfatning. Det ble også satt opp en stall for skogsarbeiderne som overnattet i koia.
+
Skogskoie
Koia ble som mange andre koier benyttet av tømmerhoggere til skogsdrift, skogplanting og i elgjakta. Koia er en maskinlaftkoie. Det er prefabrikkerte laftestokker som enkelt og hurtig kunne settes sammen uten bruk av mye verktøy.
 
  
 
==Historikk==
 
==Historikk==

Revisjonen fra 22. feb. 2025 kl. 07:16

(uttale: 'berns^ltkoja)

Hvor

Ligger 700m syd for krysset Østaflovegen/Rundsjøvegen 50 fra veien.

Koordinater og kart

Koordinater:61.11369 N, 12.63072º Ø (WGS84)

Se på kartet.

Beskrivelse

Skogskoie

Historikk

Tor Kjernåsen, Ottar Kjernåsen og et par karer til satte opp koia i maskinlaft i 1950. Noe senere satte Tor og Ottar også opp en stall. Denne ble bygd av reisverk. Materialene ble fraktet i båt oppover Grøna , hvor de dro båten oppover til Storstensstranda.Det fortelles at de som bodde i koia ofte spilte Bridge med Odd Tannåneset, Martin «Maser’n» Tannåneset og Erling Kristiansen, som bodde i Fetdalskoia. Ofte gikk de i stummende mørke tilbake til Berntsholt-koia. Etter hvert ble vegen langs Grøna forlenget (etter 1953) forbi Grønvold. Under elgjakta ble elgkjøttet båret fra Berntsholt-koia ned til Storstensstranda, hvor det ble hentet av den grønne «Østvang-traktoren».

Bilde

(Trykk på bildet for å se større versjon)

Berntsholtkoia.jpg
Berntsholtkoia1.jpg